Потпретседателката во невладината на Боки 13 доби куќен притвор

Судијата Ненад Савески и' определи куќен притвор на Јасна Мандиќ Ерцеговиќ, потретседателката на „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски, рече нејзиниот адвокат, Душко Јанковиќ.

 

 

Притворот се бара по сите три основи, опасност од бегство, влијание врз сведоци и можност да го повтори делото.

 

„Притворот е по сите основи, најмногу поради можноста за бегство, осомничена е за измама и перење пари, но како што гледате судот објективно заклучи дека не се исполнети условите за ефективен притвор и куќен притвор е бинго во овие услови“, рече адвокатот и додаде дека нема да го обжалат ова решение.

 

Покрај тоа што е заменик-претседател на невладината организација, осомничената е и директорка на „1ТВ“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.