Лондон: На локација на некогашен театар пронајдена плантажа за марихуана

Во подрум на поранешен викторијански театар во Лондон пронајден е таен тунел што водел до просторија во која се наоѓала фарма за канабис вредна 40 милиони фунти, пренесе „Дејли мејл“.

 

Тунелот водел од тоалетот на една 4-собна куќа до подрумот на соседната продавница каде до 60-тите години на минатиот век имало театар.

 

Инспекторите веруваат дека подрумската плантажа за одгледување канабис постои најмалку една деценија и дека на неа годишно се произведувал канабис во вредност од 4 милиони фунти.

 

Полицајци го пронашле тунелот по пријава за обид за насилно влегување во соседна куќа во североисточен Лондон. Кога влегле во куќата, во тоалетот под отвор покриен со плочки пронашле таен тунел.

 

Тунелот е изграден под соседниот приватен паркинг кој се наоѓа зад куќата и водел до соседниот подрум на продавница од која не е можнен пристап од подрумот. Продавницата е на локација на театар изграден во 1897 година со 750 места, кој се затворил во 1963 година и подрумот бил заборавен. Полицијата верува дека најмалку еден член на криминалната група е градежен работник поради вештината со која е изграден тунелот.

 

Бизнисмен кој живее во куќа во соседството  изјавил за медиумите дека бил шокиран кога дознал оти под тлото има плантажа со марихуана.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.