Стоилковски: Имавме договорен состанок со СОНК, но тие откажаа по средбата со власта

Средбата која денеска требаше да се случи меѓу претставници на СОНК и претседателот Јаким Неделков со претставници на ВМРО-ДПМНЕ и која беше потврдена од самиот претседател на СОНК, по средбата со министрите од власта еднострано беше откажана, истакна во изјава портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

 

Во однос на постигнатиот договор за зголемување на платите од 10 отсто, Стоилковски рече дека претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ склучила колективен договор со кој што се предвидувало динамично зголемување на платите од 25 проценти.

 

„Оваа влада е три години на власт и немаше никакво зголемување, а се што требаше да се направи е да се почитува договореното од страна на Министерството за образование кое повеќекратно го прекршува тој колективен договор. Зошто сега се отфрлаат тие 25 проценти и се прифаќаат сукцесивно само првично по 10 проценти зголемување треба да одговори власта која што е во заминување“, запраша партискиот портпарол.

 

Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го даде максимумот за да им помогне на работниците затоа што тие заслужуваат многу повеќе и рече дека партијата поддржува синдикално движење без политички „обланди“ кое искрено ќе се залага за работничките права.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.