Мицкоски во Загреб на Конгресот на ЕПП, најавена е и средба со Доналд Туск

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, членот на ИК и секретар за меѓународна соработка Влатко Ѓорчев и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и претседателката на комисијата за надворешни работи, Христина Рунчева-Тасев, ќе присуствува на дводневниот Конгрес на Европската народна партија (ЕПП) кој денеска и утре се одржува во Загреб, Република Хрватска.

 

Мицкоски во рамки на самитот ќе оствари повеќе билатерални средби со европски лидери чии партии се дел од Европската народна партија во рамки на самитот во Загреб.

 

Од партијата информираат дека Мицкоски ќе се сретне и со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој е единствениот кандидат за лидер на Европската народна партија.

 

Исто така Мицкоски ќе има свое обраќање пред европските лидери за време на Конгресот на ЕПП.

 

На Конгресот присуствуваат поголем број европски лидери, како актуелниот претседател на ЕПП Жозеф Дол, претседателот на Европската комисија во заминување, Жан-Клод Јункер, идната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, германската канцеларка Ангела Меркел, австрискиот канцелар Себастијан Курц.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.