Груевски ја брани финансиската зона: Немавме намера таа да функционира како офшор

Експремиерот Никола Груевски преку статус на „Фејсбук“ ја коментираше замислата што ја имала неговата Влада за креирање на меѓународна финансиска зона во Скопје.

 

„Во некои медиуми прочитав текст со многу невистини поврзан со замислата на владата која ја предводев за креирање  меѓународна финансиска зона во Скопје. Текстот изобилува со многу неточни работи и информации, но ќе се осврнам само на најважните. Од првиот ден откако почнавме да разработуваме идеја за меѓународна финансиска зона, како економски тим имавме замисла дека финасиската зона нема да функционира на принцип на 'оф-шор'. По тоа прашање немавме дилеми, како што немавме дилеми дека во никој случај зоната не смее да дозволи што било нелегално или компромитирачко, вклучувајќи каква било можност за перење на пари“, вели Груевски во статусот.

 

Тој додава дека идејата и визијата била да се привлечат мултинационалните финансиски компании, своите главни седишта да ги префрлат во Македонија и од тоа Македонија да има повеќестрана корист.

 

„Идејата беше со цел да добие кредибилитет и доверба, како и атрактивност, во зоната да важат финансиските и регулаторни закони на Англија, имаше и идеи да важат законите на Луксембург или комбинација од двете, иако повеќе преовладуваше Англија. Додадената атрактивност ќе беше што ќе понудевме прилично пониски даноци и севкупни трошоци од Англија, земја чии главен град е еден од најголемите финансиски центри во светот. Двете се земји членки на ЕУ, со законодавство усогласено со европските директиви и не сум слушнал дека се пералници на пари или некакви офшор дестинации“, додава Груевски.

 

„Имаше размислувања низ работните дискусии регулаторните тела кадровски да се екипираат со поранешни или речиси пензионирани висококредибилни и авторитетни личности од земјите од кои ќе се применеше законодавството, како поранешни гувернери или заменик-гувернери на централна банка на Англија или поранешни членови на комисија за хартии од вредност или поранешни членови на супервизија на осигурување, поранешни високоценети судии од Англија и други лица со високо ниво на стручност, искуство и пред сè личен кредибилитет и интегритет.  Се размислуваше такви висококредибилни и авторитетни личности на светско ниво покрај домашните претставници да влезат и во бордот на зоната, чие присуство за финансискиот свет на глобално ниво требаше да претставува гаранција за сериозноста на проектот. Само така можеше да се надеваме на финансиски центар кој би бил меѓународно респектиран и кредибилен.

 

За таа цел беше потребна промена на уставот во смисла дека со посебен закон на одреден дел од територијата на земјата може да се примени законодавството на друга држава. Имаше повеќе меѓународни консултанти кои преку повеќе мои соработници се понудија да дадат идеи и да пружат услуги во развојот на таа идеја. Се сеќавам дека имаше некои од Германија или Швајцарија и од други, главно европски држави, но не исклучувам некои од нив да биле регистрирани во Лондон. Ги слушавме идеите и предлозите на сите нив, но ние градевме наш, а не нивен концепт. Нашиот концепт се засноваше на финансиска зона со многу висок кредибилитет, прифатена од ММФ и ЕУ и контролирана од нив.

 

Не можам да знам дали некој од нив имал нечесни намери и планови, но знам дека ние имавме чесни намери со кои, доколку проектот се спроведеше, Македонија ќе добиеше една сериозна додадена вредност во финансиската сфера, сериозни приливи во буџетот, вработување, знаење и искуство на стотици и илјадници наши граѓани, а корист ќе имаа и услужните дејности, како многу сметководители, адвокати, авиокомпании, хотели, агенции за недвижности, ресторанти, кетеринг-служби, рент-а-кар агенции итн. имајќи  предвид дека во земјата ќе доаѓаа голем број многу богати луѓе. Со никој од заинтересираните консултанти не склучивме договор за соработка. Ако некој од нив навистина имал такви планови, како што е наведено во текстот, сигурно ќе бил многу разочаран доколку се реализираше меѓународната финансиска зона во Скопје, каков што работен наслов имаше“, додава експремиерот на социјалната мрежа.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.