„Од Солун до Загреб“ - во пресрет на хрватскиот самит, министрите побараа брза интеграција на Западен Балкан

За неколку дена, ЕУ одлучува дали да ги започне разговорите за членство со Северна Македонија и Албанија. Ова беше јасно за време на состанокот во Солун меѓу министрите за надворешни работи на Грција, Бугарија, Хрватска, Словенија и претставници на Европската комисија.

 

Заедничка декларација за поддршка на европската интеграција на Западен Балкан и очекување дека Скопје и Тирана ќе добијат датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ во март. И Србија и Северна Македонија изразија подготвеност за членство во ЕУ.

 

„Реформите се одговорност на земјите од Западен Балкан. Не само затоа што тие мора да ги исполнат истите критериуми и да пополнат некои табели во ексел. Тие мора да ги имаат решено сите отворени проблеми, меѓу нив и со соседите “, рече министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева.

 

Минатата есен, земјите-членки не успеаја да се договорат за почеток на преговори со Скопје и Тирана. Во тоа време, Франција, Холандија и Данска беа главната пречка, барајќи нови правила во преговарачкиот процес. Акцентот беше владеење на правото.

 

„Србија има избор, барем тоа е она што ни го кажа ЕК. Европската унија треба да каже дали сака да се прошири или не “, рече српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ.

 

„Ние градиме чувство за заедница во регионот со оние кои се веќе членки, и кои сè уште не сме“, рече министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.