Трета жртва на коронавирус во земјата - почина жената од Дебар што беше на респиратор

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека денеска починала пациентката од Дебар, која заедно со сопругот заболе од коронаврус. Нејзината состојба беше подолго време влошена.

 

„Денеска имаме уште една почината пациентка заболена од коронавирусот. Тоа е пациентката што беше подолго време на респираторна машина. Беше на 66-годишна возраст и во историјата имаше дека пиела терапија за хипертензија“, рече Филипче.

 

Тој додаде дека денеска до 12 часот има 29 нови заболени.

 

Борбата против вирусот е одговорност на секој од нас. Бидете дисциплинирани и следете ги препораките на експертите. Грижете се за себе, вашите најблиски и оние околу вас.

Останете дома - спасете го човечкиот живот!

МТМ Телевизија - ПРВА СКОПСКА

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.