Мејлови и телефонски линии за пријавување непочитување на мерките против Ковид-19

Владата и Инспекцискиот совет апелираат до граѓаните да ги пријавуваат затекнатите неправилности и непочитување на владините мерки и препораки за спречување на ширењето на заразата од Ковид- 19.

За поефикасно дејствување и одговор на прекршувањата инспекторатите отворија нови адреси на е-пошта, а ставени се во функција и бесплатни телефонски линии.

Неправилностите и поплаките може да се пријавуваат на следните адреси и броеви:

-Државан инспекторат за труд Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

151 31

-Државен пазарен инспекторат Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

191

-Државен санитарен и здравствен инспекторат Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

0800 255 55

-Агенција за храна и ветеринарство Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

0800 3 2222

-Државен инспекторат за транспорт Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

-Агенција за лекови и медицински средства Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

„Инспекциските служби со сите свои капацитети продолжуваат интензивно да работат на терен. Без исклучок секој кој нема да се придржува до мерките на Владата ќе биде санкциониран. Овие мерки се донесени во интерес на здравјето на граѓаните и на јавното здравје и мора да се почитуваат. Повикуваме на одговорност од секое правно лице, од секоја индивидуа во нашето општество. Јавното здравје зависи од сите нас“, велат од Владата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.