Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за здравство.

Најмногу од новозаразените се од Скопје - 59. Останатите се од Куманово - 12, Штип - 7, Прилеп - 1, Тетово - 5, Струга - 6, Велес - 1, Охрид - 1, Кавадарци - 1, Гостивар - 3, Кочани - 3, Пробиштип - 2.

Во изминато деноноќие регистрирани се и четири смртни случаи.

На Клиниката за инфективни болести починал 84-годишен пациент од Прилеп, хоспитализиран на 17 мај. Во болницата „8 Септември“, пак, починале пациент од Тетово (75) примен на 24 мај, пациент од Куманово (71) примен на 26 мај и пациент од Скопје (58) примен на 30 мај.

Институтот за јавно здравје денеска регистрирал 10 оздравени пациенти од кои 8 во Тетово и двајца во Велес.

Вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.492, бројката на оздравени пациенти е 1.605, на починати е 145. Во моментов бројот на активни случаи изнесува 742.

Досега во земјата се направени вкупно 32.161 тестирања на Ковид-19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 132 теста се во рамките на скринингот во градинки преку Центрите за јавно здравје, а потврдени се и 2 позитивни случаи во градинки во Штип.

Согласно со новообјавените податоци, статистиката за бројот на заразени по градови е следна:

• Скопје 987, активни 396

• Куманово 481, активни 66

• Дебар 51, активни 0

• Штип 111, активни 76

• Прилеп 213, активни 30

• Тетово 236, активни 82

• Струга 90, активни 18

• Велес 133, активни 28

• Битола 28, активни 3

• Охрид 24, активни 7

• Кавадарци 6, активни 1

• Гостивар 32, активни 11

• Гевгелија 4, активни 0

• Струмица 4, активни 2

• Крива Паланка 6, активни 0

• Радовиш 4, активни 0

• Крушево 3, активни 0

• Кочани 41, активни 10

• Пробиштип 5, активни 3

• Демир Хисар 1, активни 0

• Македонски Брод 2, активни 0

• Пехчево 3, активни 0

• Берово 1, активни 0

• Валандово 2, активни 1

• Виница 3, активни 1

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 3, активни 1

• Свети Николе 2, активни 2

• Кичево 3, активни 1

• Неготино 12, активни 3 (*7 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.