Николоски: На првата владина седница ќе го забраниме увозот на тутун

Потретседателoт на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 4, Александар Николоски денеска одржа средба со граѓани во Радовиш и Ораовица.

„Нашето основно ветување за овој дел е удар врз зелената мафија која тука делува, а тоа подразбира дека на првата седница на идната Влада ќе се донесе закон со кој нема да смее килограм тутун да се увезе во Македонија додека не се откупи домашниот и додека не се откупи по фер и гарантирана цена“, нагласи Николоски.

Додаде дека ВМРО-ДПМНЕ подготвува и пакет на законски решенија кои треба да помогнат во регулирањето на работата на превозниците.

„Стопанството ќе го стимулираме со ниски даноци, со бескаматни кредити како и со можност за вработување на млади луѓе до 29 години без никакви дополнителни давачки“, порача Николоски при посетата на Радовиш.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.