Јанушев: 40 проценти од новата влада ќе бидат жени

Четириесет проценти од новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат жени, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, и носител на Изборната единица 3, кој денеска во Свети Николе оствари средба со граѓаните и со партиските активисти.

 

„Остваривме средба со Унијата на жените на ВМРО-ДПМНЕ, која секогаш е со нас рамо до рамо и ја водиме оваа битка против оваа криминално-рекетарска власт. Исто така, сакам да ги поздравам членовите на Унијата на младите сили, нашите најмлади, но и најактивни членови во партијата, кои се секогаш тука заеднички сплотени да се избориме во оваа битка за Македонија. Она што сакам да го соопштам, а што веќе го разговаравме и со членките на Унијата на жените, т.е. она што планираме како ВМРО-ДПМНЕ во следните 4 години, предводејќи ја владата, да го направиме во однос на родовата еднаквост и затоа најавуваме дека 40 проценти од новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат жени“, рече Јанушев.

 

Тој нагласи дека ќе се борат на секое поле, а посебен акцент ќе биде ставен на семејното насилство, односно искоренување на семејното насилство и донесување на жената на она место што навистина го заслужува во општеството.

 

„Жената, пред сè, е сестра, мајка, така што мора да продолжиме да работиме на ова поле. Исто така, ќе обрнеме особено внимание на жената земјоделец, кое е многу сериозно прашање, особено во Свети Николе и Светиниколско бидејќи земјоделството е една од главните гранки од кое живее овој наш трудољубив народ. Да не ја заборавиме и поддршката што ќе ја дадеме во спортот. Тука сме, знаеме како, и гласајте за број 14 за 14 пратеници во Изборната единица 3“, додаде Јанушев.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.