Царовска во Драчево: Стандардот ќе се зголемува

Носителката на листа на кандидати за пратеници во изборна единица 1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба со жителите на Драчево рече дека СДСМ е партија која што навистина се грижи за сите граѓани и посветено работи на намалување на сиромаштијата и на нова развојна економија.

„Обезбедуваме 300 милиони евра поддршка за компаниите од буџетот на државата и уште дополнителни 300 милиони од европските фондови. Работиме на зголемување на животниот стандард и затоа претходниот мандат во дијалог со работодавачите и синдикатите ја зголемивме минималната плата од 9.000 на 14.500 денари. Со новиот мандат ќе имаме раст на минималната плата до 40% и раст на просечната плата до 30%”, рече Царовска.

Царовска истакна дека СДСМ се грижи за повозрасните и дека не ги заборави пензионерите изминатиот период.

„Не сме како ВМРО -ДПМНЕ коишто надвор од законската рамка ви даваа само 500 денари зголемување. Ние ги зголемивме сите пензии за 722 денари и оваа сума влезе во основицата на пензиите и се исплаќа секој месец. Пензискиот фонд е стабилен, пензиите се сигурни и се исплаќаат предвреме”, рече Царовска.

Како социјал-демократи вложуваме во сите граѓани и во децата. Пораснаа платите на вработените во градинките, на социјалните работници, во здравството, образованието, армијата, културата. Ја зголемивме социјалната помош за 300 проценти и она за коешто со гордост говорам секогаш немаме повеќе деца во институции. Тие сега живеат во домови налик семејните и се дел од општеството”, рече Царовска.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.