Зибери во Тетово вети стручни училишта и повеќе пари за општините

Кандидатот за прв премиер албанец Насер Зибери, денес во Општина Тетово се сретна со градоначалничката Теута Арифи, а на состанокот присуствуваа и градоначалници од други општини како што се Хекуран Дука Градоначалник на Дебар, Висар Ганиу Градоначалник на Чаир и Еркан Арифи, градоначалник на Липково. На средбата се разговараше за неговите заложби како Премиер за побрз развој на регионите кои се најмногу погодени од иселувањето на младите луѓе.

„Регионите се најмногу погодени од миграцијата. Младите се селат во Скопје и во странство заради недостаток на можности и недостаток на инфраструктура. Тука мора да дејствуваме - и не само на централизирано ниво, туку и заедно со општините“, истакна Зибери.

За време на посетата, Зибери со градоначалничката на Тетово Теута Арифи, на Дебар Хекуран Дука, на Чаир Висар Ганиу и на Ликово, Еркан Арифи, потпишаа „Меморандум за иднината“ со кој се превземаат задолжениа за третирање на фискалната децентрализација за рамномерен регионален развој, со цел општините да имаат на располагање поголем буџет за важни инфраструктурни проекти.

„Меморандумот предвидува зголемување на даночните приходи за општините: ДДВ од 4,5% на 9% и персонален данок од 3% на 9%; повторно разгледување на методологијата за распределување на даноците и субвенциите за општините; локални патишта (реконструкција, градење и рехабилитација на патиштата во земјата, 270 км локални патишта во вредност од 70 милиони евра); и проекти за енергетска ефикасност за општините во вредност од 25 милиони евра финансирани преку Светската банка“,објасни Зибери, повикувајќи ги сите градоначалници на општините во Северна Македонија, да се приклучат на оваа иницијатива со цел итно подобрување на инфраструктурата и квалитетот на животот на граѓаните во регионите.

„Вториот дел од Меморандумот за иднината, ќе создаде нови можности за младите. Правилното стручно образование е од суштинско значење за кариерите на нашите млади. Тоа е тоа што ние како држава треба да го обезбедиме. Тоа е наша обврска. Затоа, заедно со општините, ќе градиме стручни училишта во секоја општина, каде младите ќе бидат обучени за идните професии.Општините ќе обезбедат инфраструктура, овозможена преку фискална децентрализација, а државата ќе ги покрие сите оперативни трошоци“, додаде Зибери, потенцирајќи дека овој Меморандум за иднина, е само почеток на проширена соработка на централната со локалната власт.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.