Димитров во Атина: ново поглавје во односите со Грција, блиска соработка и поддршка на европскиот пат

Во рамките на првата владина посета во странство предводена од премиерот Заев, вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, поладнево во Атина ќе има и одвоени средби со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендијас, и со алтернативниот министер задолжен за европски прашања, Милтијадис Варвициотис.

Главна тема на средбите ќе биде поддршката и помошта на Грција за почетокот на пристапниот процес на Северна Македонија со ЕУ како суштински дел во новото поглавје на односите меѓу двете соседни земји.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.