ВМРО-ДПМНЕ: Над 500.000 граѓани се на раб на егзистенција

„Заев без срам и перде говори за сиромаштија, а тој ја осиромаши Република Македонија.

Зоран Заев граѓаните ги доведе до питачки стап. Над 40.000 граѓани останаа без своите работни места во ек на пандемија, соопшти ВМРО-ДПНЕ.

Според партијата, над 500.000 граѓани се на раб на егзистенција, живеат со 50-тина денари на ден.

„Во ек на пандемија кога државите ги намалуваат даноците, Зоран Заев се дрзна и преку Бислимоски ја покачи цената на струјата за 7.4%. Поради Зоран Заев и неговата неспособна влада Македонија официјално ги прекрши Мастришките критериуми. Јавниот долг е 60.3% и земјата е влезена во категоријата на високо задолжени држави.

Власта ја задолжува Македонија, а нема никаков план за развој. Со новиот ребаланс кој е во Собрание се крати од капитални инвестиции и проекти, и не се вложува во здравство и образование во ек на пандемијата.Македонските граѓани од СДСМ единствено добија сиромаштија“, се вели во соопштението.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.