Истражување: Британскиот сој на вирусот за 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која за прв пат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа студија на данскиот институт Серум.

Од 2.155 лица заразени со варијантата Б117, 128 се хоспитализирани, што е за 64 проценти повеќе од заразените со другите варијанти, се вели во студијата.

Резултатот од данската студија е сличен на истражувањето спроведено на почетокот на овој месец во Велика Британија, додава институтот во соопштението.

Варијантата Б117 стана доминантна во Данска минатата недела и претставува скоро две третини од сите нови инфекции во земјата, додека на почетокот од годината оваа мутација на вирусот претставуваше само 5 проценти од сите случаи.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.