Радев пред Сасоли: Бугарија ја поддржува евроинтеграцијата на Северна Македонија

Бугарскиот претседател, Румен Радев, одржа видео конференција со претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли. Во разговорот, инициран од претседателот на Европскиот парламент, се дискутираше за мерките за справување со пандемијата на коронавирусoт, како и за темите на агендата на ЕУ со фокус на политиката на проширување.

Шефот на бугарската држава истакна дека Бугарија принципиелно и доследно ги поддржува европските интеграции на Република Северна Македонија.

Радев, исто така, истакна дека Бугарија очекува одржливи и неповратни резултати во процесот на градење добрососедски односи и во овој поглед најважен е директниот и отворен дијалог меѓу двете страни.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.