Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит.

Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите математика и странски јазик, додека за уметничките училишта странски јазик е во алтернација со филозофија и естетика.

Според податоците на Државниот испитен центар, тест по математика избрале 1529 кандидати. Најголем број ученици, 13.452, се пријавиле за англиски јазик, германски ќе полагаат 140 матуранти, француски јазик 32 и руски јазик 18.

Претходно во саботата, матурантите го полагаа првиот екстерен испит – мајчин јазик, што беше задолжителен за сите 15.294 пријавени матуранти. Од нив, македонски јазик и литература полагаа 10.848 ученици, албански јазик и литература 4078, и турски јазик и литература 272.

Од вкупно пријавените над 15.000 кандидати, 7.050 се од гимназиско образование, 7.983 од средно стручно образование и 261 од средно уметничко образование.

Резултатите од испите ќе бидат објавени на почетокот на јули.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.