За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото деноноќие.

Од Министерството за здравство велат дека вирусот е далеку од победен, но оваа мала победа влева надеж дека сме се поблиску до ставање крај на агонијата. Останува доследно да се почитуваат мерките, а еднствен начин да се намали бројот на жртви е масовната вакцинација.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.068 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на Ковид-19 од: Скопје - 3, Тетово – 2, Велес, Кичево и Охрид- по 1.

Регистрирани се 9 оздравени пациенти од: Скопје – 3, Куманово, Тетово, Велес, Гостивар, Свети Николе и Ресен – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 834.099 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.536, бројката на оздравени пациенти е 149.628, на починати е 5.471, а бројот на активни случаи изнесува 437.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68611, активни 189

Куманово 8868, активни 52

Прилеп 8318, активни 33

Тетово 7232, активни 28

Битола 6304, активни 18

Велес 5471, активни 3

Гостивар 5180, активни 14

Кавадарци 5153, активни 0

Охрид 5011, активни 19

Штип 4959, активни 2

Струмица 4113, активни 6

Струга 2981, активни 4

Кочани 2791, активни 4

Кичево 2578, активни 26

Гевгелија 2195, активни 3

Неготино 2184, активни 4

Свети Николе 1523, активни 1

Ресен 1234, активни 0

Крива Паланка 1222, активни 2

Радовиш 1161, активни 7

Берово 1029, активни 0

Делчево 972, активни 4

Дебар 941, активни 2

Виница 886, активни 5

Пробиштип 789, активни 0

Валандово 666, активни 1

Богданци 494, активни 0

Крушево 490, активни 1

Демир Хисар 400, активни 3

Демир Капија 396, активни 0

Кратово 376, активни 3

Македонски Брод 359, активни 1

Пехчево 268, активни 0

Македонска Каменица 249, активни 2

Дојран 132, активни 0

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.