Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на Ковид-19 од кои три во Скопје и еден во Прилеп.

Регистрирани се и 14 оздравени пациенти од Скопје – 8, Куманово – 3 и по еден од Прилеп, Неготино и Македонска Каменица.

Пријавено е едно починато лице од Скопје, на 66-годишна возраст и во болнички услови.

Направени се 1.337 тестови преку: ИЈЗ-28, ЦЈЗ Скопје-27, Жан Митрев (Филип Втори)-128, Авицена-81, Биотек-157, Систина-115, Синлаб-14, Никоб лаб-141, ВФВ Медикал-49, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 597.

Досега во земјата се направени вкупно 835.436 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 155.540, бројката на оздравени пациенти е 149.642, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 426.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 68614, Активни 183

Куманово 8868, Активни 49

Прилеп 8319, Активни 33

Тетово 7232, Активни 28

Битола 6304, Активни 18

Велес 5471, Активни 3

Гостивар 5180, Активни 14

Кавадарци 5153, Активни 0

Охрид 5011, Активни 19

Штип 4959, Активни 2

Струмица 4113, Активни 6

Струга 2981, Активни 4

Кочани 2791, Активни 4

Кичево 2578, Активни 26

Гевгелија 2195, Активни 3

Неготино 2184, Активни 3

Свети Николе 1523, Активни 1

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1222, Активни 2

Радовиш 1161, Активни 7

Берово 1029, Активни 0

Делчево 972, Активни 4

Дебар 941, Активни 2

Виница 886, Активни 5

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 1

Демир Хисар 400, Активни 3

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 376, Активни 3

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 1

Дојран 132, Активни 0

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.