И ДУИ ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии само ако во неа пишува Северна Македонија

Демократската унија за интеграција (ДУИ) ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии во преговорите со Бугарија, поднесена од ВМРО-ДПМНЕ, само доколку се користи уставното име на државата.

Ова го истакна министерот за надворешни работи, Бујар Османи, откако претходно и премиерот Зоран Заев излезе со истиот став по ова прашање.

Според министерот, прашањето за уставното име во резолуцијата, е отворање нови проблеми, а не помош за затворање на проблемите.

Османи повика на внимателност.

„Не велам дека оваа резолуција може да направи штета, но мора да бидеме внимателни. Позициите што ги има во текстот на резолуцијата се позиции што МНР и Владата ги имаат како свој став во својата стратегија. Но, многу е важно во Собранието да има консензус и да не се отвораат дополнителни теми што може да наштетат на процесот“, рече Османи.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.