Вчера вакцинирани 6.089 граѓани, најмногу од нив примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден дадени се вкупно 6.089 дози вакцини, од кои 709 се прва доза, 1.148 се втора доза, а 4.232 граѓани примиле трета доза вакцина, соопшти Министерството за здравство.

Заклучно со 26 октомври, вкупно се вакцинирани 802.705 граѓани, две дози примиле 772.424, а трета - 20.119 граѓани. 54 % од граѓаните над 40-годишна возраст се вакцинирани со две дози, а 33 % од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина на полнолетната популација е 57 %, а со две дози опфатени се 46 % од граѓаните над 18 години.

Според бројот на дадени вакцини, 38 % од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35 % од популацијата во државата примила две дози вакцина.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.