Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската национална телевизија (БНТ).

Станува збор за дете, потврдил заменик-главниот обвинител и шеф на Националната истражна служба, Борислав Сарафов, за тамошните медиуми.

 

 

Така, бројот на жртвите во тешката сообраќајна несреќа се искачи на 45, како што првично беше објавено. Седуммина патници се спасени и во моментот се на лекување во софиската болница „Пирогов“.

Вчера, бугарските истражни органи соопштија дека во остатоците од автобусот се пронајдени 44 трупа од жртви. Тие добиле информација оти во автобусот патувале 52 патници, а во болница се лекуваат 7 лица, па така беше нејасно каде е уште едниот патник што бил регистриран дека е во автобусот.

Македонските власти веќе формираа работна група за транспорт на повредените од софиската болница и посмртните останки на загинатите.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.