ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски предизвика инфлација како заменик министер, а потоа ја поскапи струјата и парното

Пиунот Ковачевски е директно виновен за сите негативни ефекти во економијата. Тој е заменик министер за финансии додека долгот надмина 60% од БДП, додека имаме најмал број на странски директни инвестиции во регионот и додека стопанството и граѓаните се соочени со инфлација, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Истиот Ковачевски и СДСМ со нивната неспособност придонесоа за раст на цената на струјата и парното од 15%. Од овој месец граѓаните ќе плаќаат по најмалку 1.500 денари повеќе како резултат на неспособноста на СДСМ и Ковачевски навреме да ископаат јаглен и да обезбедат евтин гас.

 

 

Со СДСМ и пиунот Ковачевски не може да биде подобро. Секој месец поминат со нив е се полош.

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека на Македонија и се потребни брзи предвремени парламентарни избори и нова влада која ќе знае да се справи со предизвиците.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.