Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5 до 22.5.2022, биле направени 2.780 теста, а регистрирани се 151 нов случај на Ковид-19: Скопје – 95, Битола – 18, Охрид – 8, Куманово и Штип – по 5, Прилеп и Тетово – по 3, Кичево, Свети Николе и Делчево – по 2, Кавадарци, Велес, Кочани, Гевгелија, Неготино, Радовиш, Дебар и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број позитивни (151), регистрирани се 17 реинфекции.

Регистрирани сe 184 оздравени пациентим и тоа од: Скопје – 116, Битола – 27, Прилеп – 7, Берово – 6, Охрид – 5, Куманово, Тетово, Кавадарци и Кочани – по 3, Кичево, Гостивар и Ресен – по 2, Свети Николе, Велес, Гевгелија, Неготино и Струга – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 20.5 до 22.5.2022) и во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, нема пријавени починати лица.

Направени се 2.780 теста преку: ИЈЗ-220, ЦЈЗ Скопје-128, ЦЈЗ Битола-68, ЦЈЗ Прилеп-26, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-34, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–93, Жан Митрев (Филип Втори)-62, Авицена-66, Биотек-98, Систина-63, лабораторија Лаор-49, Синлаб-2, Ремедика-9, Плодност-15, Генеа-44, Никоб лаб-213, ВФВ медикал-32, Ели медика плус-34, Ројал медика–1, Спектра-ММ-3, Рапид лаб–30, Жан Митрев Струмица–4, Нова лаб дијагностика–4, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.454.

Досега во земјата се направени вкупно 2.046.474 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.350, бројот на оздравени пациенти е 301.545, на починатие 9.297, а бројот на активни случаи изнесува 508.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146.504, Активни 317

Куманово 16.671, Активни 16

Битола 15.606, Активни 59

Прилеп 14.201, Активни 14

Тетово 13.473, Активни 5

Кавадарци 10.677, Активни 8

Велес 9.785, Активни 3

Гостивар 9.604, Активни 4

Охрид 8.898, Активни 15

Струмица 8.072, Активни 2

Штип 8.051, Активни 15

Кичево 5.645, Активни 9

Кочани 5.089, Активни 3

Струга 4.724, Активни 1

Гевгелија 4.419, Активни 3

Неготино 3.688, Активни 2

Ресен 2.746, Активни 9

Свети Николе 2.630, Активни 4

Радовиш 2.531, Активни 1

Крива Паланка 2.415, Активни 1

Делчево 1.985, Активни 3

Дебар 1.676, Активни 2

Берово 1.676, Активни 7

Валандово 1.488, Активни 0

Виница 1.393, Активни 0

Пробиштип 1.267, Активни 0

Богданци 1.021, Активни 0

Кратово 965, Активни 0

Крушево 927, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 1

Македонски Брод 737, Активни 1

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 2

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.