All for Joomla All for Webmasters

Србија ќе ги забрани пластични кеси

Србија ќе ги забрани пластични кеси

Србија ќе забрани употреба на тенки пластични кеси и ќе воведе задолжителна наплата за биоразградливите, најавија од српското Министерство за животна средина.


Српска „Политика“објави дека од министерството рекле дека иако Србија не е членка на ЕУ, ќе ги примени неодамна донесените Директиви за пластика, како што тоа го направи неодамна и Црна Гора.


Според таа Директива која е донесена во февруари оваа година, се ограничува максималната годишна потрошувачка на кеси на 90 по лице до крајот на 2019 година.
Оваа обврска засега ја имаат само државите членки на ЕУ, но според српското министерство Србија ќе ги примени овие насоки затоа што смета дека во ЕУ се смета дека проблемот може да се реши со наплата.


„Во постојана комуникација сме со големите трговски синџири, како и со невладиниот сектор, за да влијаеме на развојот на еколошката свест кај граѓаните во врска со ова прашање“, велат од министерството за заштита на животна средина.


Според неофицијални проценки на трговскиот сектор, во Србија годишно се трошат 20 милиони евра за набавка на пластични кеси, а граѓаните во денот трошат во просек по седум кеси.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.