Најмалку шестмина загинати во невремето во Европа

Најмалку шест лица загинаа како последица на лошите временски услови во Германија, Австрија и Швајцарија, а властите во тие земји денеска предупредија на ризик од лавина на северните Алпи.

 

Германската полиција соопшти дека загинал 44-годишен маж во Вакерсбер, во Баварија, кога врз него паднале гранки од дрво натрупани со снег. Од невремето во Баварија загина и една жена.

 

Во Швајцарија една жена беше потрупана со снег, по што почина од здобиените повреди.

 

Во Австрија тројца скијачи загинаа во лавина на Алпите.

 

Поради ризик од лавина, патот и целото скијачко подрачје Хохкар се затворени.

 

Во австрискиот регион Штајермарк и во некои делови на германската покраина Баварија денеска се затворени училиштата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.