All for Joomla All for Webmasters

Wi-Fi уредот е опасен по живот

Покрај големиот број придобивки од напредокот на модерната технологија и употребата на истата, дел од експертите предупредуваат и на опасност по здравјето од прекумернат употреба на електронски уреди со вклучен WI-FI уред.

 

Имено, поради поврзувањето на интернет, нашите безжични уреди – телефоните, таблетите и лаптопите користат уреди – рутери кои емитуваат електромагнетни бранови или WLAN сигнали, кои можат да бидат опасни по здравјето на човекот.

 

Британската здравствена агенција спровела студија во која се покажало дека рутерите многу лошо влијаат врз здравјето на луѓето.

 

Едни од најчестите последици од претерана изложеност на WI-FI се постојани главоболки, хроничен замор, несоница, болка во ушите и деконцентрација.

 

Сепак, и повеќе од јасно е дека и покрај овие предупредувања нема да се откажете од интернетот, но можете да си помогнмете на тој начин што нема да спиете во соба во која има многу уреди.

 

Покрај тоа пред спиење задолжително исклучете го WI-FI уредот, и не го поставувајте рутерот во кујната или спалната соба.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.