Боранија со млеко, која сигурно ќе ви се допадне

Ова е несекојдневен рецепт за боранија, кој додколку го приготвте, Вашето семејство ќе почне да ја обожава боранијата.

 

 Боранија со млеко

 

Неопходно е:

0,5 кг боранија

1 главица кромид

4 моркови

3 чешниња лук

сув зеленчуков зачин

1 лажица брашно

1 лажица блага црвена пиперка

0,5 л вода

малку свеж копар

50 мл млеко

 

Подготовка:

Испржете ги кромидот и лукот на масло.

Додајте го морковот исечен на кругови, а потоа додајте ја и боранијата и заедно пропржете.

Боранијата посипете ја со брашно, суви билни зачини и црвен пипер.

Додајте вода и мешајте за брашното и пиперката да се растворат.

Гответе четириесет минути во потивок оган, и пред крајот додајте го ситно исецканиот копар и млекото.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.