Јаболката во Србија се прскаат 16 пати

 Oколу 70 отсто од храната во Србија се прска со разни хемикалии. Експерти велат дека на пример, јаболката се прскаат повеќе од 16 пати, додека светски стандард е три пати, јави РТС.

 

Сепак, во Србија земјоделците ќе мора во иднина да минат обука и да добијат сертификат за користење пестициди. Според директорот на Институтот за заштита на растенија, Ненад Тркуља во Србија има 800 регистрирани пестициди.

 

Голем број на хемикалии и пестициди се наоѓаат на списокот на ЕУ за повторно испитување и се очекува дека голем број ќе бидат исфрлени од употреба. Трендот е воведување биолошки пестициди, или биолошки организми и нивните производи. Според РТС, во Србија се прска секакво овошје – а најчувствителни производи се јагодите и црешите.

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.