Изгорениците од сонце можат да бидат опасни

Лекарите предупредуваат граѓаните да внимаваат кога и како се изложуваат на сонце, бидејќи високите температури можат да предизвикаат изгореници на кожата, а тоа понекогаш може да биде многу штетно и опасно, со големи последици.

 

Лекарите велат дека изгорениците може да се појават особено по долг ден на плажа или парк. Често, тие изгледаат добро во текот на денот, но потоа постепено се развива  “изгореност”, која подоцна таа вечер може да биде болна и жешка, па дури и да допринесе да се чувствувате болни.

 

Кога сте изгорени, обично доживувате болка и чувство на топлина – симптоми кои имаат тенденција да станат посериозни неколку часа по изложување на сонцето. Некои, исто така развиваат морници. Бидејќи сонцето ја има исушено нивната кожа, може да станат нервозни. Изгорената кожа почнува да се лупи за една недела по изгорениците. Охрабрете се да не ја чешате или лупите веќе изгорената кожа, бидејќи кожата под изгорениците е почувствителна на инфекции.

 

Ако добиете изгореници, се препорачува да се изладете со ладна бања или нежно нанесувајте ладни, влажни облоги на кожата за да помогнете во ублажувањето на болката и топлината. За да се олесни непријатноста, применувајте чист алое вера гел на било која изгорена област. Применувајте навлажнувачки крем за да ја рехидрирате кожата и да го излекувате чешањето.

 

Доколку изгорениците се тешки и се развијат плускавци, потребно е да се јавете кај вашиот лекар. Лекарите советуваат доколку имате изгореници и престојувате на плажа, најдобро е да седнете во сенка додека изгорениците не се излечат. Било кое дополнително изложување на сонце само ќе го зголеми интензитетот и ќе ја зголеми болката.

 

 

 

 

 





Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mk



Можеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.