(Видео) Нов биланс: Низ водопадот во Тајланд паднале единаесет слонови

Уште пет слона загинале во Тајланд при пад од врвот на водопадот обидувајќи се да ги спасат младенчињата, со што бројот на загинати животни се искачи на 11, покажаа воздушните снимки.

 

Падот од карпата висока 200 метри го преживеале само два слона, пренесува „Ројтерс“.

 

https://twitter.com/EdwinWiek/status/1180397112510439425

 

Властите велат дека инцидентот се случил откако младенчето се лизнало и паднало низ водопадот во паркот „Као Јаи“ во јужниот дел на Тајланд.

 

Сличен инцидент се случил во 1992 година кога настрадале осум слона.

 

Во националните паркови во Тајланд живеат меѓу 3.500 и 3.700 диви слонови.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.