Нетфликс ги налути филмаџиите со опцијата за забрзување

Нетфликс наиде на критики од филм-мејкерите за новата функција што им овозможува на гледачите да ги забрзаат или забават нејзините програми и филмови, објави БиБиСи.

 

Опцијата, која сè уште се тестира, им овозможува на корисниците на мобилни телефони да ја следат нејзината содржина со различни брзини.

 

Режисерот на Incredibles, Бред Бирд и режисерот на Knocked Up (Нокаутирани) Џад Апатоу беа меѓу првите кои го изразија своето негодување на Твитер.

 

Апатоу, кој исто така е автор на серијата Love на Нетфликс, функцијата ја нарече „смешна и навредлива“.

 

Опцијата им овозможува на корисниците да ја следат содржината на половина од нормалната брзина до еден и пол пати побрзо, а наводно е достапна само за корисници на андроид мобилни телефони.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.