All for Joomla All for Webmasters

Од август на продажба нови парцели во индустриската зона Ќојлија

Индустриска зона Ќојлија

Од август ќе бидат на продажба нови парцели во мултифункционалната зона Ќојлија во Петровец. За домашните и странските инвеститори Општина Петровец продолжува да биде привлечна дестинација за развивање бизнис.

 

Индустриската зона Ќијлија е целосно распродадена, како на домашни така и на странски инвеститори. Како што информира градоначалникот на Општина Петровец Борче Митевски во зоната се 77 парцели Г-2 за лесна незагадувачка индустрија, од кои во моментов околу 30 инвеститори градат во индустриските капацитети, а ова лето се очекува да биде поставен камен темелник на 10 до 15 нови градби. Поради големиот интерес на други инвеститори во зоната кои сакаат да градат Општина Петровец ќе ја проширува зоната за нови 30 хектари.


Во делот на инфраструктурата на индустриската зона Ќојлија, Општина Петровец ги тампонираше сите улици во зоната, околу 90% е поставена водоводна мрежа како и на 20% од зоната е поставена канализациона мрежа. Како што најави градоначалникот Митевски оваа година општината ќе постави канализациона мрежа таму каде што ќе се градат новите објекти.


Освен домашните во Ќојлија присутни се странските инвеститори од Турција, Словенија, Италија, Албанија, Белгија, Австрија а има најава на други инвеститори од Црна Гора и Србија.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.