All for Joomla All for Webmasters

Од Ржаничино до манастирот Пресвета Бодородица и гробиштата ќе се вози по асфалт

Општина Петровец заврши со изградба на новата улица од н.м Ржаничино до манастирот Пресвета Богородица со крак што води до гробиштата.

 

Улицата која е во должина од 750 метри и ширина 4 метри е комплетно асфалтирана, а предвидена е изградба на тротоар со помала ширина.

 

Покрај изградбата на улицата се направи и паркинг простор кај гробиштата за околу 60 автомобили и уште еден помал простор за паркирање пред манастирот Пресвета Богородица за 30 возила.

 

Средствата потребни за реализација на овој проект се обезбедени од ЕУ фондовите на Светска банка.  Од Општина Петровец информираат дека ќе аплицираат за добивање средства од Светска банка за изградба на канализационен систем, како и изградба на улици во Петровец и Ржаничино.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.