All for Joomla All for Webmasters

Роботи ќе прават плескавици во ресторан

Во ресторан за брза храна во Сан Франциско, плескавиците ќе ги подготвуваат роботи кои ќе бидат контролирани и под надзор од 20 мрежни компјутери, а луѓето во кујна ќе бидат настрана.

 

Сите места во ресторанот се резервирани овој и следниот месец, а ресторанот ќе работи само среда и четврток по два ипол часа дневно, од 11:30 до 14:00.

 

За оние кои во август ќе сакаат да пробаат роботски плескавици има долга листа на чекање, а резервациите за септември се уште не се почнати. 

 

Роботите се долги повеќе од 4 метри, а користат 350 сензори и 20 компјутери во погон за да ја завршат својата работа.

 

Плескавицата се прави за 5 минути, а двете машини за еден час  прават 130 хамбургери.

 

Во следната фаза луѓето ќе можат да прават натачки преку паметни телефони до точност до милиметар колку од сосот ќе сакаат во својот сендвич.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.