Кирк Даглас - живата легенда на киното на 103 години

Денеска, на 103-тата година, актерот и продуцент Кирк Даглас станува вистинска легенда во киното, не само заради неговата возраст, туку и заради неговите незаборавни улоги кои оставија белег на седмата уметност.

 

Кирк Даглас е роден на 9 декември 1916 година во семејство на еврејски имигранти од Чауси, Могилевскиот регион во Руската империја (денешна Белорусија) со името Исур Данилович Демски, пишуваат светските агенции.

 

Даглас имал сиромашно детство и живеел со родителите и шест сестри. Тој го направи своето деби во филмот во Чудната љубов на Марта Ајверс (1946) со Барбара Стенвик и Елизабет Скот.

 

Даглас наскоро стана водечка ѕвезда во благајните во 50-тите години на минатиот век, станувајќи познат по сериозните драми, вклучувајќи западни и воени филмови. Во текот на неговата кариера, тој се појави во повеќе од 90 филмови. Даглас е познат по неговиот експлозивен актерски стил, појавувајќи се како адвокат за криминална одбрана во градот без милост во 1961 година.

 

Кирк Даглас стана меѓународна sвезда со својата улога како бескрупулозен боксер во „Шампион“ (1949), што му ја заработи и првата номинација за Оскар за најдобар актер. Тој доби втора номинација за Оскар за неговата драматична улога во „Лошите и убавите“ (1952) и третата номинација за улогата на Винсент ван Гог во 1956. Неговото име најмногу се поврзува со главната улога во филмот „Спартак“, како и „Одисеја“ и „Викинги“.

 

Како актер и филантроп, Даглас доби вкупно три номинации за награда на Академијата, Награда на Академијата за извонреден придонес и претседателски медал за слобода. Напишал десет романи и мемоари како автор. Тој е рангиран на 17-то место на списокот од страна на Американскиот филмски институт за најголеми машки легенди на екранот на класичното холивудско кино. Во октомври 2004 година, улица во Палм Спрингс, Калифорнија доби име по него.

 

Во 1991 година, тој преживеа хеликоптерска несреќа, а во 1996 година доживеа мозочен удар што го отежна неговиот говор. Тој денес живее со својата втора сопруга Ен Бајден и има четири сина, меѓу кои и актерот Мајкл Даглас.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.