Кралицата Елизабета ќе се договори со Хари и Меган во рок од 72 часа

Кралицата Елизабета Втора побара од палатата да склучат договор со принцот Хари и Меган во рок од 72 часа, бидејќи нејзиниот внук е подготвен да ја напушти Велика Британија во наредните неколку дена, без да објави кога ќе се врати, напиша Дарикњус.

 

Британскиот кралски суд е потресен од одлуката на војводата од Сасекс да ги напушти своите должности во кралското семејство и да живее во Северна Америка.
Откако војводите ја објавија својата одлука во средата, 38-годишната Меган одлетала за Канада, оставајќи го нејзиниот сопруг принцот Хари да се справи со скандалот што го предизвикале.

 

Сега британските медиуми пренесуваат дека кралицата им наложила на нејзините судски соработници да го решат тешкиот случај пред вторникот, кога е направена првата официјална изјава на принцот Хари.

 

Кралицата сака кризата со заминувањето на Хари и Меган да не трае повеќе од шест дена - истата временска рамка што беше потребна за да се отстрани принцот Ендру по неговото катастрофално интервју.

 

Според „Телеграф“, Елизабета Втора ги замолила своите соработници „да ја претворат кризата во можност“, избегнувајќи договор што ќе му наштети на идното кралско семејство, како на принцезата Шарлот и принцот Луис.

 

Извори блиски до принцот Хари велат дека тој нема да ја напушти Велика Британија сè додека не направи договор со кралицата. Сепак, медиумите посочија дека тој може да го напушти Островот без датум за враќање.

 

Војводата од Сасекс сè уште не разговарал со неговата баба, неговиот татко и неговиот брат бидејќи принцот Чарлс е во Шкотска, принцот Вилијам во Лондон и самиот Хари е во Виндзор.

 

Според таблоидите на островот, Меган одлетала во Ванкувер за да биде со својот син Арчи и воопшто не планира да се врати во Велика Британија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.