Лана Кондор го критикува Трамп дека ги загрозува Азијците со тоа што постојано го нарекува Ковид-19 кинески вирус

Лана Кондор во средата на социјалните мрежи го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека Ковид-19 постојано го нарекува „кинески вирус“ или „Кина вирус“.

22-годишната американска актерка по потекло од Виетнам постираше Инстаграм стори во кое му испраќа порака на Трамп (73) во врска со неговата терминологија.

„Биди подобар. Навистина е кошмар да се разбудиш во твојот хаос. Те молам биди подобар. За моите следачи  - бидете безбедни. Ве сакам “, напиша таа во објавата за нејзините приближно 9,6 милиони следачи.

„Не си свесен за последиците на твоите расистички зборови и постапки врз азијскоамериканската заедница,“ напиша таа на својот Инстаграм. Ти едноставно не можеш да ја сфатиш опасноста во која што ја ставаш нашата заедница. Како се осмелуваш? Треба да се срамиш од себе.“

„Ти себе се нарекуваш лидер? Знаеш ли што прават лидерите? Тие водат со поставување добри примери и акција,“ напиша актерката, обвинувајќи го Трамп за ксенофобија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.