(Видео) К-поп бенд на удар на јавноста за користење исламска сценографија

Јужнокорејскиот бенд „НЦТ“ се најде на удар на критики поради користењето слики на исламско светилиште како позадина за време на неодамнешниот настап - последно во низата обвинувања за присвојување на култура и религија изнесени против овој бенд.

Во неделата, бендот изведе нова песна Make A Wish (роденденска песна) на локалното музичко шоу „Инкигајо“, пропратено со визуелни содржини кои некои фанови на социјалните мрежи брзо ги идентификуваа како храмот на Имамот Хусеин, што е и џамија и гроб на Хусеин ибн Али - третиот имам или водач на шиитски ислам и кој бил внук на пророкот Мухамед - во градот Карбала во Ирак.

На сцената можеше да се види и уметничка изведба на религиозен текст од светилиштето, што предизвика загриженост кај љубителите на делото, и кај муслиманите и други.

Креативната тема на Make A Wish започна да привлекува внимание дури и пред објавувањето на песната на 12 октомври, кога генерички слики од Блискиот исток, Индија и Арабија почнаа да се појавуваат на најавните фотографии.

Снимки од музички спотови и настапи прикажуваат членови на бендот како носат турбани или изведуваат мудри, свети гестови од религии, како хиндуизам и будизам, што ги вознемири фановите кои веруваат дека бендот не ги почитува странските култури.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.