Рита Ора се извини дека со роденденската забава ги прекрши анти-корона мерките

Британската поп sвезда Рита Ора се извини во понеделникот откако призна дека присуствувала на забава за да го прослави својот 30-ти роденден, со што ги прекрши рестриктивните мерки за заштита од Ковид-19.

Ора рече дека „била на мал собир со неколку пријатели“, за кој весникот „Сан“ објави дека се одржал во ресторан во западен Лондон ноќта во саботата и дека присуствувале 30 лица.

Според правилата за самоизолација или локдаун, луѓето во Англија не смеат да се мешаат со други домаќинства во затворени простории и можат да се сретнат со едно лице надвор. Рестораните се затворени, освен за храна за носење, за да се спречи ширењето на коронавирусот.

„Одлуката беше донесена со погрешно мислење дека накратко излегуваме од самоизолација, и дека тоа ќе биде во ред,“ напиша Ора на Инстаграм стори.

„Длабоко жалам што ги прекршив правилата. Ова беше сериозна и неоправдана грешка во проценката. Со оглед на ограничувањата, сфаќам колку овие активности беа неодговорни и преземам целосна одговорност “.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.