Дени Бојл ќе режира ТВ-серија за „Секс пистолс“

Британскиот режисер оскаровец Дени Бојл (Slumdog Millionaire, Trainspotting) треба да режира и продуцира ТВ-серија за панк-иконите од 1970-тите, „Секс пистолс“.

„Пистолс“ е базирана на мемоарите „Лонли бој“ на гитаристот Стив Џонс, а во неа ќе глумат Ансон Бун (во улога на Џон Лидон и Луис Партриџ (Енола Холмс) како Сид Викоус.

Sвездата од „Игра на тронови“, Мејси Вилијамс, исто така, ќе ја игра Памела Рук, алијас Џордан, која беше една од најзаслужните за создавањето на панк-изгледот.

Снимањето треба да започне во март за американската ТВ-мрежа FX, a предвидено е мини серијата да има шест епизоди.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.