„Дизни“ работи на филм за создавањето на „Дизниленд“

Филмското студио „Дизни“ наводно работи на филм за патувањето на својот основач Волт Дизни да го изгради култниот тематски парк во Калифорнија, чија премиера ќе биде на „Дизни плус“, стриминг-платформа на компанијата.

Како што пишува „Дедлајн“, филмот - кој допрва треба да добие наслов - ќе го режира Дејвид Гордон Грин (Halloween Kills).

Сценариото треба да го напише Еван Спилиотопулос („Убавицата и зверот“ и „Снежана и ловецот“).

„Дизниленд“ - кој беше прогласен за најсреќно место на Земјата или Happiest Place On Earth - првпат беше отворен во 1955 година и тоа е единствениот парк изграден целосно под директен надзор на Волт, иако други следувааа на Флорида, во Париз и во целиот свет.

Некои од саканите атракции на паркот оттогаш беа адаптирани за големото платно, вклучително и за „Пиратите од Карибите“, „Опседната палата“ и „Крстарење во џунглата“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.