Кралицата присуствуваше на коњичката екстраваганца по повод платинестиот јубилеј

Кралицата Елизабета Втора присуствуваше на последната вечер на кралската изложба на коњи, увертира на претстојната прослава на нејзиниот платинест јубилеј.

96-годишната кралица беше пречекана со овации при пристигнувањето во арената на палатата за настанот познат како Royal Windsor Horse Show.

Стотици луѓе ја поздравија со овации кога се појави  и се упати кон кралската ложа, придружувана од грофот и грофицата од Весекс.

Познати личности меѓу кои Том Круз, Хелен Мирен и Кетрин Џенкинс беа меѓу присутните на прославата на отворено.

Кралската изложба на коњи, која траеше од четвртокот до неделата, е почеток на прославите по повод 70-годишното владеење на кралицата.

Таа има проблеми со подвижноста и мораше да откаже неколку неодамнешни јавни настапи. Во вторникот, таа го пропушти годишното читање на кралскиот говор за првпат од 1963 година.

На изложбата, наречена „Галоп низ историјата“, имаше повеќе од 500 коњи и над 1.000 изведувачи.

Наведен како „лична почит кон нашата монархија“, продукцијата на настанот ја води публиката низ повеќе од пет века историја. Содржи меѓународни и национални воени, коњички изложби и танцови.

Том Круз ја најави изведбата на Кралската коњска артилерија King's Troop како „еден од највозбудливите, највозбудливите прикази“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.