И второто коло е минато за Новак Џоковиќ и Рафаел Надал на мастерсот 1000 во Рим

Мастерс 1000 во Рим

И второто коло е минувата за Новак Џоковиќ и Рафаел Надал на мастерсот 1000 во Рим. Џоковиќ во 2.коло го победи Башијашвили со 2-0, а исто така со 2-0 Надал го унишни босанецот Џумхур.

Новак славеше со 6-4 и 6-2 за 1 час и 18 минути игра. Надал пак првиот сет го доби со 6-1, а во вториот не му дозволи ниту гем на противникот. Пласман во 3.коло обезбедија уште и Дел Потро, Чилиќ, Шаповалов, Зверев, Нишикори и Рамос.

Кај дамите единствена која од фаворитките беше елиминирана е шпанката Мугуруза која со 2-1 во сетови загуби од Гаврилова од Австралија. Денеска се играат натпреварите од 3.коло.