All for Joomla All for Webmasters

Рафаел Надал по 11 пат стана шампион на тенискиот гренслем Роланд Гарос

Рафаел Надал

Рафаел Надал по 11 пат стана шампион на тенискиот гренслем Роланд Гарос. Во финалето на „Филип Шатрие“, светскиот рекет број еден го совлада Австриецот Доминик Тием со 3:0 во сетови 6:4, 6:3, 6:2 за 2 часа и 44 минути игра.

 

Шпанецот го продолжи низот на 16 победи по ред на „париската земја“ откако последен пат беше совладан во 2015 година во четвртфиналето од Србинот Новак Џоковиќ. Надал со победата на ланскиот „Ролан Гарос“ и „Ју Ес“ опен ја освои третата титула на последните пет гренслем турнири или 17 во кариерата од четирите големи турнири. Истовремено Надал е единствениот тенисер со 11 трофеи од турнири кои припаѓаат на три различни категории. Тој има 11 титули уште и во Барселона и во Монте Карло.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.