All for Joomla All for Webmasters

Одржувањето на Мундијалот 2018 на ФИФА ќе и донесе 6,1 милијарди долари профит

Светско фудбалско првенство во Русија

Уште само два дена од старот на 21 светско фудбалско првенство во Русија. Одржувањето на Мундијалот 2018 на ФИФА ќе и донесе 6,1 милијарди долари профит, што е за 10% повеќе од предвиденото.

 

Oваа сума изнесува 1,3 милијарди повеќе отколку што се заработи на Светското првенство 2014 во Бразил. Приходите од продажба на права на емитување се зголемени за 2%. ФИФА ќе добие 200 милиони долари повеќе од очекуваното со спонзорски договори. Ова стана можно поради проширувањето на соработката со кинеските компании.

 

7 од 20 компании кои го спонзорираат турнирот ја претставуваат Кина. Во 2014 година, имаше само една компанија од Кина. СП 2018 ќе се одржува од 15 Јуни до 14 Јули. 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.