All for Joomla All for Webmasters

Баскет репрезентација на Србија во 3 на 3 ја одбрани титулата светски шампион

Баскет репрезентација на Србија

Баскет репрезентација на Србија во 3 на 3 ја одбрани титулата светски шампион. Србија по драматичната победа и пресвртот во полуфиналето против Полска со 21-19 со кошот на Мајсторовиќ, го освои златниот медал на Светското првенство 2018 што се одржа во Манила на Филипини

 

те. Во финалето српските кошаркари ја совладаа Холандија со 16-13 и стигнаа до четвртото злато на светските собири во нивното петто финале по ред. За трофејот се изборија Душан Домовиќ Булут, Дејан Мајсторовиќ, Марко Савиќ и Стефан Стојачиќ  кој го замени Марко Ждеро кој се повреди ја надиграа уште еднаш Холандија. Во борба за бронзениот медал и третото место, Словенија ја победи Полска со 21:16.

 

Кај дамите со светската титула се закитија кошаркарките на Италија, кои ја надиграа Русија со 16:12 во финалето.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.