All for Joomla All for Webmasters

Андерсон прв пат во полуфинале, откако го победи Федерер

Осумкратниот шампион на „Вимблдон“, Роџер Федерер, беше елиминиран во четвртфиналето на Гренд слем турнирот во Лондон. 

Минатогодишниот шампион загуби од 6:2, 7:6 (5), 5:7, 4:6, 11:13 од Кевин Андерсон (Јужна Африка) по 4 часа и 14 минути игра, во својот прв натпревар на теренот бр. 1 од 2015 година.
Јужноафриканецот за прв пат во кариерата ќе игра полуфинале на турнирот кој се игра на терените на „Ол Ингланд клубот“.
 
Швајцарецот започна многу самоуверено и направи брејк уште во првиот гем, а до крајот на првиот сет загуби само еден поен на сопствен сервис.
 
Во вториот дел тој загуби за првпат на свој сервис на „Вимблдон“ по 85 последователни освоени сервис-гема, но Андерсон не ја искористи предноста од 3:0 во гемови и допушти пресврт, а Федерер го израмни рекордот од 34 последователни освоени сета во Лондон.
 
Третиот дел одеше без брејкови, а при 5:4 и сервис на Андерсон, Швајцарецот стигна до меч топка, но не ја искористи. Веднаш потоа Јужноафриканецот реализира брејк и го намали заостатокот.
 
Во четвртиот сет Федерер допушти грешка во седмиот гем, а во десеттиот имаше можност да го врати брејкот, но не ја реализира својата шанса.
 
Во одлучувачкиот петти дел, Швајцарецот играше подобро и во осмиот гем стигна до брејк  повторно, но повторно не успеа да го реализира. Така при 11:11 во гемови и 30:30, Федерер ја направи првата двојна грешка, а потоа Андерсон ја реализира единствената шанса за брејк во сетот, по што го затвори натпреварот при сопствен сервис.
 
Тој заврши со 28 аса и победи, иако освои помалку поени - 190:195, од својот противник во натпреварот.
 
Во полуфиналето, Андерсон го очекува победникот на натпреварот помеѓу Милош Раониќ и Џон Иснер. 

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.