All for Joomla All for Webmasters

Саган победи на 5-тата етапа од Тур Де Франс 2018

На Тур Де Франс 2018 се возеше 5-тата етапа. До победата стигна Саган.

 

Оваа делница беше 203 километри од Лориент до Кемпер. Саган патеката ја мина за 4 часа и 48 минути и со тоа ја задржа зелената маичка за пласман во бодови.

 

Саган по последниот спринт зад себе го остави Италијанецот Сони Колбрети. Во првите пет место имаше за Филип Жилберт, Алехандро Валверде како и Жилијан Алафилип.

 

Во генералниот пласман, жолтата маичка трет ден по ред ќе остане кај Белгиецот Ван Авермет, кој има две секунди предност пред Тиџеј Ван Гардерен од САД. Трет е Жилберт кој заостанува три секунди.

 

Денеска се вози 6-тата етапа во должина од 181 километар од Брест до Бретања.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.